8 Haziran 2016

Okunanlar | İzlenenler Mayıs '16


Kan ve Tuz - Kim Liggett
Yabancı Yayınları

   Nisan ortarsından itibaren elime bir aydır hiç kitap alamamıştım. Yolculuk yapmam gerektiğinde de hafif bir kitap okuyayım diye Dünyanın En Şanslı Kızı'nı okumaya başlamıştım ama devam edemedim. İlk 100 sayfa boyunca evlilik, karmaşa, iş ile ilgili karmaşık yazılar bütünü gibiydi. Bunun haricinde Kitap Oburları ile tur kitabımız olan Kan ve Tuz'u okudum. Bu kitap için de çok olumlu düşüncelerim yok çünkü kitap ortada bir aşk hikayesi olsun ve etrafını nasıl çeşitlendirebiliriz diye yazılmış gibi indirgeyebilirim. Hep bahsedilen siyah ipek kurdele ise kurguyu bağlasın diye ortalıkta geziyor gibiydi. Bu sebeple sevmedim.


Ejderhaların Dansı - George R.R. Martin
Epsilon Yayınevi

   Ejderhaların Dansı pek çok kere şenlik okuma listerime girip bir türlü sıra veremediğim bir kitap olmuştu. Bu sefer şenlik listeme en başta koymamıştım ve kitabı bitirmem ise ilginç. Tabii serinin çıkan son kitabını okumam zorunluluk çünkü dizinin yeni sezonunda izlemediğim her bir bölüm için spoiler görüyordum. Bu yüzden artık kitapları okuyup son sezona hemen başladım ve bölümlerinin çıkmasını bekliyorum. Kitapları biraz zorunluluktan okuduğum için biraz da beşinci sezondaki olaylar olduğu için bazı yerlerini hızla geçmek isteyince kitap elimde azıcık süründü. Fakat şunu gördüm ki dizi ve kitabın uyuşması bu kitaba kadarmış. Dizideki olaylarla Ejderhaların Dansı'nda farklılık ortaya çıktı. Elbette bu kitabı okuyanlar ve diziyi izleyenler için farklı deneyimler sunuyor. 


   Kitapçılardan indirimde kitap olmadığı sürece kitap almadığım için genel olarak dergilere yöneliyorum ama bu sefer de evde okunmamış dergiler alıp başını yürüyor ki iki yıldan fazla okunmayı bekleyen dergiler var. Bu yüzden genelde her ay varsa Grafik Tasarım dergisini ve Sabitfikir'i alıp çıkıyorum. Mayıs ayında ise NatGeo'lar fazlasıyla ilgimi çektiği için ve Artam dergisinin de içeriğinin nasıl olduğu görmek amacıyla aldım. Elbette daha bitmediler ama azimliyim bunları okuyup rafa yerleştireceğim ki NatGeo'larda yarıya geldim ve Artam da yaz dönemi olduğu için ona da 50 sayfalık bir başlangıç yapabildim.


   Bazen Once Upon a Time'dan sıkılıyor gibi olunca anında dizi farklı bir şekilde gelişip izleyiciyi kendine çekmeyi başardığını düşünüyorum. 5. sezonunu da böylece bitirdim ve dolu dolu bir bölümdü. İzleyenler sonunu bilir ve bu şekilde olacağını hiç hayal etmemiştim. Bitti, artık üstüne ne konulabilir dendiği anda kitaptan yeni bir sayfa açılıp dizinin farklı hikayeler sunmasını seviyorum. 


   Diziyi ikinci sezonda bırakıp geri dönmem çok hızlı bir şekilde ilerliyor. 4. sezon da çok eğlenceli bir şekilde gelişti. Şimdi 5. sezonu bitirmeyeyim diye yavaş yavaş ilerlemeye çalışıyorum. 


   Sinemalara giren Alice Aynanın İçinden filmini izleyebilmek için Alice Harikalar Diyarındayı izledim. Yine uzun zamandır listemde idi ama sıra gelmiyordu. Böylece zorunlulukla izleyebilmiş oldum. 


Bu filmi ilk filmden daha çok sevdim çünkü olaylar kopuk kopuk bağlanmış gibi gelmiyordu, ilk filmde biraz böyle hissettim. Diğer bir nedeni ise ilk filmi evde izleyip diğerini sinemada izlemem olabilir. Bu film serisinin görseliğine ise bayılıyorum. Her detay yine çok güzeldi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder