31 Ekim 2013

Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Opera


  Arkeoloji ve mitoloji severim, ilgimi çeker. Eğer bu alanlara ilginiz varsa ki aslında arkeoloji müzesi olan gerçekten dünyanın sayılı müzelerinden olan Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni gezmelisiniz. Müze Atatürk'ün emriyle 1923 yılında yapım aşamalarına hızla başlanmış. Anadolu, uygarlıklar beşiği bu nedenle böyle bir müze kesinlikle ihtiyaçtı. Türk tarihi, kültür, ekonomik durum... kısacası her şey hakkında bize bilgi veren bir müze.
  Benim bu müzeye 3 veya 4. gidişim. Daha önceleri kesinlikle dikkatle incelememişim. Bu sefer gezdiğimde müze dersim için gezdim ve şimdiye kadar alınan sanat tarihi dersleri kesinlikle bana faydası dokundu ama keşke gitmeden önce tekrar gözden geçirseymişim. Kalemi kağıdı alın mümkünse internet bağlantınız da olsun, bilinmeyen kelimeler mutlaka çıkıyor. Gezdiğimiz sırada bir çok okul geziye gelmişti ama gezme yöntemleri hiç hoş değildi. Tabi zaman kısıtlı müze eğitimcisi çocuklara kısa bilgi birkaç soru sorup eserlere bakmadan hemen bir fotoğraf çekimi ve bitti. Bu nedenle müzenin ne kadar önemli olduğunu kavrayamıyoruz diye düşünüyorum.
  Tadilat nedeniyle 5 salondan sadece 2'si açık. Arkadaşımla yaklaşık aslında küçük salonlarda 3 saati aşan bir zamanla gezmemiz ve incelememiz kendi açımızdan bir rekor. Çıkarken müze mağazasına uğramamak olmaz ve üsttekiler alındı. Defter ve kitap ayracı gerçek oğlak derisi parşömeninden üretiliyor. Bir de bunun versiyonlarını Troia'da almıştım ama kullanmaya kıyamam :) Bir de ikiz idollere ait küpe, takınca çok hoş duruyorlar.
 
  Müzeden sonra gündüz gösterime bilet bulmuşken değişiklik olsun diye operaya gidelim dedik. Aslında ilk isteğim Çalıkuşu tiyatrosuydu ama her seferinde biletler doluyor :( Operamız Rigoletto 3 perde ve 2,5 saat bu biraz gözümüzü korkutsa da fazla korkutucu değildi. Açıkçası ilk sahnedeki kostümleri beğenip aklımda şöyle böyle gelişir diye kurmuştum ama beklediğimi bulamayınca biraz uykum gelmedi değil, bunda koltukların verdiği rahatlıkta olabilir :) Daha çok dram ve giderken biraz şık giyinmek lazımmış :) Operaya gitme düşüncesi korkutucu gelebilir bazen ama şans vermek lazım ben şimdiden sahnelere bakıp duruyorum. Aklımda bale var bu kez ama istediğim gün saati bulamadım, kısmet ^^

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder