18 Aralık 2014

[Blog Tur] Marslı - Andy Weir


O Dünya'nın en ünlü adamı. Sorun şu ki o Dünya'da değil.

Kitap: Marslı / The Martian
Yazar: Andy Weir
Yayınevi: İthaki Yayınları
Tür: Bilim Kurgu
Sayfa Sayısı: 416 Sayfa
Fiyat: 25 TL

  "Houston, we have a problem!" diyerek hep bir giriş yapmak istemişimdir. Benim geldiğimden beri Houston ile problemlerim var ve bu cümle benim için anlam kazanıyor! Kitap başta bana çekici gelmedi çünkü işlemler beni bunalttı ama buna rağmen okumak zevkliydi diyorum. Aslında okudukça yazar bunları nasıl yazdı, hesapladı, düşündü ve nasıl bu kadar güzel anlattı diye düşünmeden kendimi alamadım. 

  Bana göre çoğu insan hayatının bir evresinde astronat olmak istemiştir, istemese de uzayda hayat nasıl veya Mars'ta hayat nasıl sorularını kendine sormuştur. Cevap bir kitap kadar uzaklıkta! Elbette biliyoruz ki bu bir kurgu ama yine de hesapları gördükçe iyi ki astronatlık hayallerini gerçekleştirmek yada uzay bilimleri okumak gibi bir tercih yapmadığıma seviniyorum. Sanki olacaktı da :)

  Mark Watney'i okurken çok eğlendim, bu kitabın böyle esprilere kesinlikle ihtiyacı vardı ve çevirmen onları çok doğal bir şekilde yansıtmış. Kitap da elbette gözümde canlandıramadığım şeyler oldu ama ben onları bir güzel şekilde kafamda uydurdum ama biliyorum ki NASA'ya gidince kitap hep aklıma gelecek. 

  Houston'da yaklaşık 5 aydır bulunuyorum ve NASA'ya daha gidememem bir ayıp. Tabii NASA'nın bulunduğu konum nedeniyle gitmek zorlaşıyor çünkü Houston KÖYÜ(!) ulaşım için hiç yardımcı değil ama iki ya da üç hafta içinde gidip kitabın hislerini orada yaşamak istiyorum. Belki burayı okuyan yaa ne şanslısın diyebilir ama bir de bana sorun. Neyse burayı bile dertlerimle doldurmadan bitirişi yapıyorum. Marslı aldığı ödülün hakkını kesinlikle veriyor. 

Tur Takvimi

15 Aralık pinucciasbooks.blogspot.com | Kitap Yorumu - Ön Okuma
16 Aralık kutsalyorumcu.blogspot.com | Kitap Yorumu - Alıntılar 
16 Aralık mirielenda.blogspot.com | Bunları Biliyor musunuz?
16 Aralık raflarinarasindan.blogspot.com | Kitap Yorumu - Yazar Tanıtımı 
17 Aralık sssuigenerisss.blogspot.com | Kitap Yorumu - Film Hakkında 
17 Aralık sohbetedecekkimseyok.blogspot.com | Kitap Yorumu 
18 Aralık thcodex.blogspot.com | Kitap Yorumu - Tanıtım Videosu 
18 Aralık segesegese.blogspot.com | Kitap Yorumu

2 yorum:

  1. Hahahaa, giriş çooook iyi yaa! :)) Önündeki günler daha sorunsuz olur umarım.

    YanıtlaSil
  2. Cok tesekkur ederim :D insallah daha az sorunsuz olur ihtiyacim var :)

    YanıtlaSil